Kawiarnia. Smartfiona rodzina przy stoliku obok. Każde w swoim.
BBC proponuje elektroniczny szabas bez telefonu, komputera, telewizji.
Ponad sto lat temu Churchill skarżył się na tempo królewskiej poczty, która była w stanie dostarczyć kopertę z jednego końca wyspy na drugi w ciągu jednego dnia. To zabijało według niego sztukę pisania listów, które stały się pospieszne oraz byle jakie. Teraz pewnie zginąłby sam rozniesiony na strzępy bezmyślnym piskiem komunikatorów i nowych zdjęć, których nikt nigdy nie obejrzy.
Zuckerberg, Gates, Musk uchodzą za charyzmatycznych myślicieli. Wielki to zaszczyt dla geszefciarza być czymś więcej za ladą.
Według Adama Smitha jedynym powodem dla którego jemy świeży chleb jest chciwość piekarza. Pisał to trzysta lat temu więc pewnie był niedoinformowany.
W tradycyjnej hierarchii Chin biznesmen zajmował pozycję szczebel wyżej od kurwy i całą drabinę poniżej nauczyciela. Ale wiadomo Konfucjusz żył dwa tysiąclecia temu a w dodatku był Chińczykiem.
Każda epoka ma takie autorytety na jakie zasłużyła.
Były redaktor naczelny Guardiana mówi w Hard Talk o obowiązku świadomego dziennikarstwa w czasach fałszywych wiadomości zapomniawszy jednak dodać, że przed powszechnym dostępem wszystkich ze wszystkim do sieci CNN z Foxem dawno zrobiły już swoje. Prezydent z dziwną grzywką to przecież także ich dziecko.
Żona Georga Orwella w jednym ze swoich listów pisze, że po jego powrocie z wojny w Hiszpanii kupili małego pudla i nazwali go Marks. Miało im to przypominać, że jeszcze nie przeczytali dzieł tego myśliciela. Kiedy się już z nimi zapoznali przeszła im sympatia do własnego psa.
Profesor Bauman pisze, że dychotomia kapitalista-robotnik zamieniona została
Nową: producent- konsument.
Nawet w ramach stalinowskiej ,,shestidnjevki” sowiecki człowiek miał prawo do jednego dnia wolnego, przynajmniej raz na dziesięć dni. Może więc nie szabas a dziesięcina na odwrót bez konsumpcji trzy razy w miesiącu.
Dzień bez : //,@ , #.
Czas na ! & ?.